Dispoziția Nr. 166 din 13 noiembrie 2018 „Cu privire la evidența familiilor/persoanelor...

Dispoziția Nr. 166 din 13 noiembrie 2018 „Cu privire la evidența familiilor/persoanelor defavorizate din comuna Cărpineni”

62
DISTRIBUIȚI

DISPOZIȚIE

Nr. 166 din 13 noiembrie 2018

„Cu privire la evidența familiilor/persoanelor defavorizate  din comuna Cărpineni”

În legătură cu situația  familiilor/persoanelor defavorizate  din comuna Cărpineni și situația creată, în conformitate cu Legea nr. 436 din 28.12.2006 privind administrația Publică Locală, Legea Asistenței Sociale nr. 547-XV din 25.12.2003 cu modificările și completările ulterioare, Hotărîrea de Guvern nr. 716 din 18.07.2018  pentru aprobarea Regulament-Cadru privind organizarea și funcționarea Serviciului social de suport monetar familiilor/persoanelor defavorizate, precum și a constatărilor din evaluarea inițială  a familiei:

Dispun:

Luarea la evidență a familiei – , din motiv că sunt afectate următoarele domenii de bunăstare:

Pensionari pe limită de vîrstă, nu au și n-au avut copii, din partea rudelor nu dispun de susținere materială și spirituală, pensia nu le permite să achite toate cheltuelile pentru lumină, gaz, telefon, produse alimentare, medicamente, tratament, de sezonul rece este pregătită parțial cu lemne pentru foc. Familia – nu beneficiază de APRA din motiv că nu a trecut criteriile de eligibilitate proxy.

Primarul comunei Cărpineni, Ion Cărpineanu